گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
بخش فرهنگی

 

روابط فرهنگي ايران و آلمان از يك پيشينه تاريخي برخوردار است. سفر هاي سياحان و پژوهشگران متقدم ايراني و آلماني و ترسيم دو كشور در سفرنامه ها وخاطرات خود، علاوه بر ايجاد زمينه هاي شناخت متقابل، تأثيرات فرهنگي ويژه اي را در ميان انديشمندان فرهنگي و سياسي دو كشور ايجاد نمود.

انديشمندان، به ويژه فيلسوفان و اديبان آلماني از مقام بالايي در ميان ايرانيان برخوردارند. قدمت و غناي تاريخي ايران و انديشه اسلامي ايرانيان نيز براي فرهيختگان آلماني جذاب و الهام بخش بوده است. از جمله گوته، شاعر شهير آلماني در سال 1819 با تأثير پذيري عميق از حافظ، شاعر بزرگ ايراني و اشعار وي، ديوان «غربي- شرقي» خود را به وي تقديم كرد؛ اثري كه تا به امروز به عنوان مرجعي در خصوص تفاهم و درك شرق و غرب از يكديگر مورد استناد قرار مي گيرد.

حجم مطالعات و كتب منتشر شده به زبان آلماني توسط شرق‌شناسان آلماني درباره ايران و معارف اسلامي از گستره فراواني برخوردار است. در اين جا صرفاً به نام پروفسور «تئودور نولدكه» شرق‌شناس عاليقدر آلماني (1836-1931) كه در زمينه قرآن پژوهش‌هاي باارزشي داشته و كتاب «تاريخ قرآن» او كه به عنوان منبعي معتبر مورد استفاده پژوهشگران اسلامي قرار مي‌گيرد و نيز «فلوگل» شرق‌شناس عاليقدر آلماني كه منبع با ارزش «نجوم‌الفرقان في اطراف ‌القرآن» را در سال 1842 در لايپزيك به چاپ بسنده مي كنيم.

به عنوان نمونه اي از سابقه فعاليت هاي فرهنگي كشورمان در آلمان از تأسيس آكادمي علمي اسلامي كلنIslamische Wissenshaftliche Akademie مي توان نام برد كه در سال 1976 با همت شادروان پروفسور عبدالجواد فلاطوري (1925-1995) بنا نهاده شد. هيئت مؤسس آكادمي مزبور ده نفر از روشنفكران ديني ايران بودند كه در سال 1976 به منظور معرفي علمي معارف اسلامي در كشور آلمان، اين آكادمي را به ثبت رساندند. هدف اين فرهنگستان، فراهم آوردن زمينه گفتگوي ميان اديان به ويژه مسيحيت، يهوديت و اسلام و رفع سوء‌تفاهم‌ها و پيش‌داوري‌هاي نادرست در اين زمينه و نيز هموار كردن راه فهم متقابل هر يك از اين فرهنگ ها از يكديگر بود.

فهم مشتركي كه بين دو ملت با پشتوانه تاريخي وجود دارد، زمينه هاي متعددي براي گسترش و تداوم ارتباط بين مردم دوكشور ايجاد كرده است كه اين ارتباط در صورت هاي مختلف در جريان است. جمهوري اسلامي ايران با بهره وري از رايزني فرهنگي، بخش فرهنگي سفارت، مدارس ايراني در شهرهاي برلين و فرانكفورت، مركز اسلامي هامبورگ، آكادمي اسلامي هامبورگ، و مراكز فرهنگي و اسلامي در برلين، آخن، فرانكفورت و چند شهر ديگر و نيز ساير انجمن ها و سازمان هاي فرهنگي، اجتماعي و مذهبي از ديرباز در آلمان نمايندگي مي شود.

آلمان نيز با برخورداري از مؤسسه باستانشناسي، انستيتوي زبان آلماني وابسته به سفارتش در تهران، يك نفر مدرس زبان در رشته «زبان آلماني»، نمايندگي «خدمات مبادلات دانشگاهي آلمان» (DAAD)، انجمني پروتستان به مديريت يك كشيش پروتستان و مدرسه آلماني، در ايران فعاليت هاي فرهنگي و مذهبي خود را دنبال مي نمايد.

در زمينه مبادلات علمي ميان آلمان و ايران، همكاري سنتي خوبي بين دو كشور برقرار است. برخي از فارغ التحصيلان ايراني مدارس عالي آلمان، امروزه به عنوان استاد دانشگاه در حوزه هاي تدريس و پژوهش هاي مشترك ايراني- آلماني و نيز در جهت تعميق همكاري هاي دانشگاهي مشغول خدمت هستند.

در خصوص روابط فرهنگي ايران و آلمان، حوزه هايي چون توليد فيلم هاي مشترك، تئاتر، سينما، موسيقي، هنرهاي تجسمي، و برگزاري هفته فرهنگي به عنوان حوزه هاي مهم همكاري در روابط دوجانبه مطرح هستند. به علاوه مراكز ايران شناسي و آموزش زبان فارسي در آلمان و مراكز آموزش زبان آلماني در روابط فرهنگي دوجانبه جايز اهميت هستند.

در ارتباطات اجتماعي بين دو ملت ايران و آلمان، اقامت و همزيستي ده ها هزار ايراني در آلمان، تشكيل خانواده هاي ايراني و آلماني، حضور بيش از چند هزار دانشجو و استاد در زمينه ها و سطوح برجسته فرهنگي، علمي و آموزشي براي تحصيل و تدريس در آلمان حايز اهميت و جالب توجه است.

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه فرم ها و راهنماهای کنسولی درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران